• خدمات ما
  • مقالات
  • پیوند موی طبیعی پس از سن 50 سالگی نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد

پیوند موی طبیعی پس از سن 50 سالگی نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد

مردان مسنی که دچار ریزش مو هستند می توانند مطمئن باشند که سن آنها به خودی خود نمی تواند عاملی برای محروم نمودن آنان  از انجام پیوند موی طبیعی باشد.مردان 50 سال به بالا معمولامی توانند نتایج بسیار رضایت بخشی را از انجام حتی یک مرحله پیوند مو انتظار داشته باشند.نتایج عالی خصوصا در مردان 70 سال به بالا یعنی زمانی که فرد تصمیم به انجام پیوند موی دیر هنگام می گیرد بسیار شایع است.

انجام پیوند موی طبیعی در چه زمانی از نظر سنی مناسبتر است؟

ریزش موی مردانه می تواند در رده های سنی از نوجوانی تا40سالگی الی 50سالگی آغاز گردد.بعضی از مردان از همان ابتدای ریزش مو بدنبال روش های درمانی بوده ویک رژیم زود هنگام ومداوم تحت نظر پزشک متخصص پیوند مو می تواند به حفظ نسبی ظاهر چهرا از لحاظ اصول زیبایی شناسی کمک بسیاری نماید.تعداد دیگری از مردان ممکن است تصمیم بگیرند از دست دادن موهایشان را بعنوان یک واقعیت زندگی بپذیرند ودرصدد درمان آن برنیایند.

هنگامی که مردی در سنین بالاتری از زندگی موهای خود را از رست می دهد ویا ریزش مو سبب بروز تغییراتی در امور زندگی او می گردد ممکن است در این وضعیت انجام پیوند مو پس از 50 سالگی وی امری مطلوب ویا حتی ضروری به نظر برسد. 
در جوامع امروزی ایجاد تغییراتی از بعد اقتصادی در وضعیت مردان 50 سال به بالا غیر معمول نیست بعنوان مثل بعضی از مردان ممکن است در این سن حتی شغل خود را تغییر داده و به حرفه جدیدی روی آورند.از بعد اجتماعی نیز تاکید بر حفظ جوانی واهمیت این موضوع در جوامع مختلف ممکن است یک مرد را تشویق به حفظ ظاهر جوان همانن آنچه که همسرش در جستجوی اوست نماید.بعضی از مردان ممکن است حتی پس از سالها به ناگهان تصمیم بگیرند که طاسی را از چهره خود بزدایند.در هریک از حالات مذکور پیوند موی طبیعی می تواند به منظور تامین نظر این افراد ایفای نقش نماید.

چه موقع یک فرد میانسال بایستی تصمیم به انجام پیوند موی طبیعی بگیرند؟

مردی با سن 50 سال یا بالا تر که بدنبال پیوند موی طبیعی است بایستی در ارتباط با نکات ذیل به پزشک متخصص پیوند مو مشاوره نماید :
پیوند مو می بایست سبب برگشت موها به حالتی مناسب با سن شخص گردد.خوشبختانه اغلب مردان در چنین سنی ذهنیتی معقولانه از نتیجه کار دارند.آنان تمایلی برای رسیدن به وضعیت یک جوان 20 ساله ندارند بلکه بیشتر به دنبال رفع نسبی طاسی در چهره خویش می باشند. به هر حال اهداف انجام پیوند مو بایستی صراحتا در بین پزشک وبیمار به بحث گذاشته شده ومورد توافق قرار گیرد.

یکی از فاکتورهای مهم در چگونگی نتیجه پیوند مو از لحاظ میزان تراکم و حجم موی ایجاد شده  پس از عمل عبارت از میزان موی موجود در ناحیه دهنده(پشت سر)می باشد.وجود مقدار کمی مو در ناحیه دهنده مسلما تعداد گرافت قابل پیوند به نواحی طاس را محدود خواهد کرد.
برای تعدادی از مردان مسن تر انجام اولین مرحله پیوند موی طبیعی ممکن است تنها مرحله پیوند موی آنان باشد چرا که ریزش موی پیشرونده در ناحیه دهنده امکان انجام مراحل بعدی را به دلیل وجود حجم بسیار کم مو در پشت سر غیر ممکن می سازد.به هر حال چنین افرادی ممکن است از نتایج همین یک مرحله پیوند مو نیز بسیار راضی گردند زیرا به سطحی از انتظارات خود در جهت درمان طاسی شدید دست می یابند.

وجود مقادیر بسیار اندک مو در ناحیه پشت سر ممکن است موجب شود که پزشک سعی در منصرف نمودن فرد از انجام پیوند نماید.در شرایطی که حصول حداقل نتایج پیوند مو غیر ممکن می باشد بیمار بایستی توصیه پزشک مبنی بر عدم انجام چنین عملی را بپذیرد.
یکی از اهداف مورد انتظار و در عین حال قابل دسترسی از انجام پيوند مو برای یک فرد مسن بازگرداندن خط مو در ناحیه پیشانی و کاشت تعدای مو (هرچند ناچیز)در پشت این خط به منظور ایجاد یک تراکم نسبی در جلوی سر است.
اتفاقا چنین تدبیری از لحاظ علمی نیز مفید فایده می باشد زیرا چشم انسان توانایی تشخیص تفاوت میان تراکم موی50%با تراکو موی 100%در پوست سر را بطور دقیق ندارد.این استراتژی که تحت عنوانLess is more strategy نامیه میشود با درصد موفقیت بالایی توسط پزشکان با تجربه متخصص پیوند موی طبیعی دنبال میگردد.

پزشک و بیمار بایستی در مورد تمامی جوانب و زوایای پیوند موی طبیعی به بحث و تبادل نظر پرداخته و در حصول اهداف این عمل به شکلی صریح،واقعی و قابل انتظار به توافق برسند.

محدودیتهای فیزیکی انجام پیوند موی طبیعی در افراد مسن

یک مرد 50 ساله یا مسن تر ممکن است مبتلا به بیماریهای مزمنی باشد که در درمان  ویا لااقل کنترل آنها قبل از انجام هرگونه عمل جراحی سرپایی نظیر پیوند موی طبیعی لازم است.این بیماریها بندرت خطری جدی برای انجام این عمل محسوب میگردند و کنترل آنها بیشتر به منظور کاهش احتمالی خطر آفرینی صورت می گیرند پزشک پیوند موی طبیعی فردی کارآزموده و دارای توانایی و مهارتهای لازم در بخورد و کنترل اینگونه بیماریهاست و درصورت لزوم با پزشکان متخصص در سایر رشته ها مشاوره نماید.
نکته بسیار مهم در مورد این است که وی بایستس سابقه ابتلا به هرگونه بیماری بویژه بیماریهای مزمن و نیز مصرف هرگونه دارو بخصوص بطور دراز مدت را به پزشک متذکر گردد.اغلب این بیماریها چندان خطرناک نبوده و درصورت اطلاع پزشک و انجام اقدامات لازم توسط وی به راحتی قابل کنترل می باشد.بعنوان مثال اگر فرد به بیماری مزمن قلبی مبتلا باشد ممکن است پیوند موی طبیعی برای وی در دو یا چندین مرحله کوتاه مدت انجام شود تا از هرگونه خطر ناشی از انجام چنین عملی در یک مرحله طولانی مدت اجتناب گردد.بعضی از بیماریها که قبل از انجام عمل پیوند مو نیاز به کنترل دارند عبارتند از:بیماریهای قلبی،فشار خون،دیابت و اختلالات خونی.

اصلی ترین داروهایی که قبل از انجام پیوند موی طبیعی نیاز به تغییر دوز و یا قطع مصرف دارند عبارتند از: وارفارین(کومارین)و آسپیرین.این داروها سبب کاهش قابلیت انعقاد خون میگردد.

اهداف واقع گرانه برای پیوند موی طبیعی در افراد مسن

پزشکان متخصص پیوند موی طبیعی در اکثر موارد افراد مسن را بیمارانی با انتظارات واقعی قابل دسترس می دانند یک مرد55 ساله یا مسن تر دراغلب موارد انتظار ندارند با انجام این عمل به چهره دها سال خود برگردد بلکه وی میخواهد با پیوند موی طبیعی تا حدودی از طاسی شدید خلاصی یافته و با رسیدن به چنین وضعیتی ارضا می گردد.

دربعضی موارد بخصوص درافرادی که به ریزش موی زیاد دچار نمی باشند ممکن است انتظار آنان از نتیجه پیوند مو برگشت به وضعیت زمان جوانی باشد.اینکه آیا چنین هدفی قابل دسترسی است یا خبر بایستی پس از انجام معاینات پوست سر و سایر قسمتهای لازم توسط پزشک یا بیمار به بحث گذاشته شود.میزان فعلی ریزش مو،مقدار کیفیت موهای موجود در ناحیه دهنده(پشت سر)و چگونگی سیر ریزش مو در آینده ازجمله نکات مهم قابل بحث در ارتباط با تعیین اهداف قابل دسترسیبرای بیمار و پزشک در این مباحثه می باشند.