• خدمات ما
  • مقالات
  • ریزش مو در مردان جوان قبل از سن ۲۱ سالگی

ریزش مو در مردان جوان قبل از سن ۲۱ سالگی

ریزش مو عموما در مردان میانسال به عنوان یک مشکل شایع مطرح می باشد.ولی این بیماری در مردان جوان قبل از سن ۲۱ سالگی هم ممکن است بروز نماید. آگاهی یک پسر جوان ۱۵تا۲۰ ساله از اینکه در حال از دست دادن موهای خویش است می تواند او را شوکه کند. اولین علامتی که معمولا ظاهر می شود نازک شدن موها در نواحی شقیقه ها وبالای ابروهاست که منجر به بلند شدن پیشانی می شود.
علامت دیگری که در این حالت خودنمایی می کند از دست دادن تعداد زیادی موها حین شانه یا برس زدن ونیز شستشو وشامپو زدن موهاست.اگر چنین فردی در اقوام نزدیک خود نظیر پدر،مادر،عموها و یا برادران بزرگتر دارای الگوی ریزش مو باشد شاید از اینکه این خصیصه فامیلی به او نیز ارث رسیده خیلی تعجب نکند گرچه مطمئنا ظهور زود هنگام این ویژگی ارثی در او باعث ناخشنودی خواهد بود.ریزش مو قبل از بیست ویک سالگی می تواند برای یک پسر جوان آزار دهنده باشد حتی اگر او بداند که همانندسایر اعضای فامیل نهایتا ممکن است موهای خود را از دست بدهد.از دست دادن موها در این سن که از لحاظ روانشناسی برهه بسیار آسیب پذیری از زندگی است می تواند فرد را تبدیل به یک شحص گوشه گیر با احساس نامرتبی فردی،عدم جلب نظر کردن دیگران از لحاظ اجتماعی وعقب ماندگی در امور شغلی نمایددر این زما ن وی طعمه سهل الوصول برای سوء استفاده انواع درمانهای معجزه آسا که گران قیمت وغیر موثر بوده و در جراید تلویزیون و اینترنت مورد تبلیغ قرار می گیرند.

پسر جوانی که قبل از بیست ویک سالگی در حال از دست دادن موهای خویش است چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

اولین قدم خوبی که وی می تواند بردارد مشاوره با یک پزشک متخصص پیوند موی طبیعی است چنین پزشکی باید اصول و راهنمایی های اخلاقی در جهت ایجاد ارتباط بین پزشک-بیمار در جهت رفع نیازهای بیمار را دنبال کند توجه به ملاحظات اخلاقی بخصوص هنگامی که بیمار فردی بسیار جوان ،آسیب پذیر وتحت فشارهای روحی است از اهمیت خاصی برخوردار است.به چنین فردی نباید اقدامات بازسازی مو بویژه پیوند موی طبیعی تحمیل گردد بلکه می بایست تحت مشاوره قرار گرفته وبا اطلاع رسانی صحیح وی را از انجام هر گونه اقدام شتابزده ای که نهایتا راه درمان اصلی نیز نمی باشد بر حذر داشت.
اولین توصیه ای که یک پزشک متخصص پیوند موی طبیعی بایستی به چنین فردی ارائه دهد عبارتست از:
نگران ومضطرب نباش، من مشکل شما را حل می کنم.ریزش موی مردانه حالتی ارثی و شایع است که بطور طبیعی هر انسانس را به دردسر می اندازد ولی ما به کمک یکدیگر مطمئنا می توانیم با اتخاذ تصمیمات منطقی و هماهنگ با نیازهای شما در یافتن راهی برای کنترل این مشکل چاره اندیشی کنیم .
هنگامی که سن بیمار بسیار پائین است متخصص موی طبیعی بایستی حتما جلسه مشاوره را با مشارکت یکی از والدین قانونی بیمار انجام دهد تا آنان در تصمیم گیری بیمار دخیل باشند.
حضور والدین یا اولیای قانونی بیمار هم از لحاظ مسئولیتهای قانونی پزشک ونیز از نظر تصمیم گیریهای آگاهانه بیمار بسیار اهمیت دارد. حمایت نزدیک والدین در موفقیت اقدامات درمانی توصیه شده به بیمار نقش بسزایی را ایفا می نماید. قدم اولیه واساسی در ارائه هر گونه پروتکل درمانی برای بیمار مشخص نمودن علت اصلی ریزش موی وی است.بطوریکه متخصص پیوند موی طبیعی نبایستی قبل از آگاهی کامل از علت ریزش مو هیچ گونه اقدامات درمانی را شروع نماید.
شایعترین علت ریزش مو ی مردانه علل هورمونی-ژنتیکی می باشد ولی با این حال پزشک متخصص بایستی سایر علل را در بیمار خود با دلایل کافی رد نماید.
اقدامات درمانی شتابزده قبل از رسیدن به تشخیص واقعی ،غیر موثر و از لحاظ اقتصادی نیز به بیمار خسارات زیادی را وارد می نماید.

چه اقدامات درمانی را بایستی پزشک پیوند موی طبیعی به بیمار توصیه نماید ؟

اولین هدف پزشک بایستی آگاه نمودن بیمار از علت ،سیر پیشرفت،مسائل آینده بیمار ونیز چگونگی پروتکل درمانی دراز مدت وی باشد. از آنجا که عمل پیوند موی طبیعی در بین افراد جامعه بعنوان درمان موثر و موفقیت آمیز شناخته شده است یک پسر جوان ممکن است استفاده از آن را به عنوان اولین گام درمانی خود بداند در حالیکه اکثریت پزشکان متخصص پیوند مو انجام این عمل را به اغلب بیماران زیر سن ۲۱ سالگی توصیه نمی کنند در واقع بهتر است این عمل فقط برای تعداد کمی از این دسته از بیماران و آن هم در شرایط لازم در آنها انجام می شود. از جمله مهمترین عللی که سبب می شود عمل پیوند موی طبیعی برای پسران زیر سن ۲۱سال توصیه نگردد عبارتند از:
الگو وچگونگی سیر پیشرفت ریزش مو در این سنین هنوز بطور کامل مشخص نیست. 
نتیجه انجام عمل پیوند موی طبیعی در این سنین ممکن است نسبت به سنین بالاتر یعنی زمانیکه الگوی ریزش مو وسیر آن کاملا مشخص می گردد برای بیمار از مقبولیت کمتری برخوردار شود. 
در صورت انجام این عمل در دوره سنی مذکور برنامه ریزی انجام عملهای بعدی در سنین بالاتر در جهت دستیابی به ظاهری طبیعی و مناسب بسیار مشکل و غیر قابل پیش بینی است.
انجام پیوند موی طبیعی در این سن به منظور ایجاد ظاهری طبیعی ذر چهره بیمار با توجه به افزایش سن قطعا نا کافی بوده و بیمار در آینده نیازمند جلسات عمل مجددی خواهد بود.
انتظار بیمار در دوره سنی مذکور از نتیجه انجام عمل با واقعیات پیوند موی طبیعی یکسان نبوده و برای ارضای بیمار قطعا در آینده نیاز به اعمال تکمیلی خواهد بود.گرچه در اکثریت موارد با افزایش سن بیمار بهترین راه درمان ریزش مو نهایتا انجام پیوند موی طبیعی است ولی در دوره سنی زیر ۲۱ سال بهتر است پزشک متخصص پیوند مو در اولین قدم بیمار را به استفاده از درمانهای داروئی و غیر جراحی ترغیب نماید در حال حاضر تنها داروهایی که اثر آنها از نظر علمی در درمان موفق ریزش مو به (Propecia) وفیناستراید(Rogiane) می باشد عبارت از مینوکسیدیل (FDA اثبات رسیده و مورد تایید انجمن غذا و داروی آمریکا) می باشند.
استفاده از این داروها سبب کاهش سرعت ریزش مو شده و با افزایش ضخامت موهای نازک سبب بهتر شدن تراکم موها و در نتیجه بهبودی وضعیت ظاهری آنها می گردد. همچنین کاهش سیر پیشرفت ریزش مو قبل وبعد از ۲۱ سالگی سب بهتر شدن نتایج اعمال پیوند موی طبیعی که ممکن است در آینده برای بیمار انجام شود می گردد.
در تعدادی ازبیماران،پزشک ممکن است با هدف بهبودی سریع وضعیت خط موی بیمار ونیز بازگرداندن موها در نواحی شقیقه ها یک عمل پیوند موی کوچک را برای وی انجام دهد.به هر صورت همانطور که قبلا هم ذکر شد چنین مواردی بسیار نادر است.
متاسفانه در حال حاضر تبلیغات بسیار وسیعی در ارتباط با معرفی محصولات مختلف تحت عنوان درمانهای معجزه آسا برای درمان ریزش مو در رادیو، تلویزیون، اینترنت وجرائد صورت می گیرد این تبلیغات گمراه کننده هزینه های مالی سنگینی را به بیماران به خصوص جوانان تحمیل می نماید پس بهتر است قبل از هر گونه اقدام به منظور درمان ریزش مو با پزشک متخصص پیوند موی طبیعی مشاوره صورت گیرد.